U B C M A T H E M A T I C S
EUCLID
The 1999 Euclid Contest -- B.C. Results
In the 1999 Euclid Contest there were at least 2,452 participating BC, Yukon and N.W. Territories students from 167 schools. The questions were marked by a team including:
PAULA AARONSON, University Hill, Vancouver | JIM LOVEDAY, Cariboo Hill, Burnaby |
Dr ROBERT ADAMS, UBC | Dr JOHN MacDONALD, UBC |
Dr ANDREW ADLER, UBC [chief marker 8-10] | MARK MacLEAN, UBC [chief marker 1-4] |
Dr RICHARD ANSTEE, UBC [chief marker 5-7] | JERRY MANDOLI, North Surrey, Surrey |
SANDY BAIRD, Kamloops (Kamloops) | MURRY MARTIN, Port Moody, Port Moody |
GORDON BLACK, Templeton, Vancouver | DAVID McCLENAHAN, Sentinel, West Vancouver |
Dr GEORGE BLUMAN, UBC | PETRA MENZ, RC Palmer, Richmond |
SARA CHAPMAN, UBC mathematics student | MARK MILNER, St, George's, Vancouver |
Dr CARY CHIEN, David Thompson, Vancouver | ROBERT MOREWOOD, Burnaby South, Burnaby |
ANGELA COLLINS, St. George's, Vancouver | Dr WAYNE NAGATA, UBC |
TONY CROSSLEY, Brentwood College, Mill Bay | JAMES NAKAMOTO, Sir Winston Churchill, Vancouver |
ATTILA CSISZAR, Surrey School District, Surrey | MAGGIE PRZYBOROWSKA, Windermere, Vancouver |
Dr RON FERGUSON, UBC | JOHN RUNKE, Dover Bay, Nanaimo |
PAUL FESTER, Magee, Vancouver | AUGUSTIN RUSEKAMPUNZI, L B Pearson, Victoria |
Dr JOEL FRIEDMAN, UBC | JOHN STIGANT, West Vancouver |
BRUCE GOWE, Penticton, Penticton | JENNIFER TING, Sir Charles Tupper, Vancouver |
Dr RAJIV GUPTA, UBC [chief remarker] | RICK TURNER, Windsor North Vancouver |
JACK HOY, Kelowna, Kelowna | NANCY WALTER, Argyle, North Vancouver |
Dr ROBERT ISRAEL, UBC | DAVID WEI, Seaquam, Delta |
NAIMA IVERSEN, Steveston, Richmond | Dr ROY WESTWICK, UBC |
Dr LEAH KESHET, UBC | Dr BRIAN WETTON, UBC [chief marker 5-7] |
Dr SHUKA KESHET, Vancouver | MORGAN WILKS, Burnaby Central, Burnaby |
Dr PETER KIERNAN, UBC | JOE WOOD, Killarney, Vancouver |
Dr KEQUIN LIU, UBC | SYLVIA WU, Eric Hamber, Vancouver |
ANNE LO, Charles E. London, Richmond |
Only students who had a score of at least 50 are considered for the following tabulations. [Some students (*) considered for these tabulations are ineligible nationally because of age and/or residency restrictions.] The indicated scores are based on the B.C. marking. Some scores will change after national re-marking. In each table it is an honour to be a ranking school.
Among the 42 BC schools with 20 or more participants, the ranking schools (based on results of the 20 highest scoring students) are:
1 | David Thompson, Vancouver | 1503 | 8 | West Vancouver, West Van. | 1346 |
2 | Sir Winston Churchill, Van. | 1498 | 9 | St. George's, Vancouver | 1313 |
3 | Burnaby North, Burnaby | 1464 | 10 | J N Burnett, Richmond | 1279 |
4 | Sentinel, West Vancouver | 1413 | 11 | St. Michaels, Victoria | 1250 |
5 | Port Moody, Port Moody | 1390 | 12 | Seaquam, Delta | 1237 |
6 | Mount Douglas, Victoria | 1369 | 13 | Burnaby South, Burnaby | 1236 |
7 | Eric Hamber, Vancouver | 1352 | 14 | Point Grey, Vancouver | 1222 |
15 | Richmond, Richmond | 1203 |
Among the 94 BC schools with 10 or more participants, the ranking schools (based on results of the 10 highest scoring students) are:
1 | David Thompson | 805 | 22 | Richmond | 657 |
2 | Sir Winston Churchill | 800 | 23 | Handsworth, North Vancouver | 650 |
3 | Sentinel | 784 | 24 | Killarney, Vancouver | 649 |
4 | Mount Douglas | 781 | 25 | Hugh Boyd, Richmond | 648 |
5 | Eric Hamber | 748 | 26 | H J Cambie, Richmond | 648 |
6 | Burnaby North | 744 | 27 | Kamloops, Kamloops | 647 |
7 | Port Moody | 738 | 28 | Windermere, Vancouver | 643 |
8 | St. George's | 727 | 29 | Kelowna, Kelowna | 642 |
9 | West Vancouver | 719 | 30 | Magee, Vancouver | 641 |
10 | University Hill, Vancouver | 710 | 31 | North Delta, Delta | 637 |
11 | Burnaby South, Burnaby | 698 | 32 | Claremont, Victoria | 620 |
12 | Centennial, Coquitlam | 691 | 33 | Templeton, Vancouver | 619 |
13 | J N Burnett | 686 | 34 | Alpha, Burnaby | 619 |
14 | Prince of Wales, Vancouver | 684 | 35 | Lord Byng, Vancouver | 618 |
15 | St. Michaels | 683 | 36 | Oak Bay, Victoria | 613 |
16 | Steveston, Richmond | 682 | 37 | Charles E. London, Richmond | 610 |
17 | Seaquam | 681 | 38 | Elgin Park, Surrey | 606 |
18 | Pinetree, Coquitlam | 676 | 39 | South Delta, Delta | 602 |
19 | Windsor, North Vancouver | 667 | 40 | Gladstone, Vancouver | 600 |
20 | Semiahmoo, Surrey | 661 | 41 | Georges P. Vanier, Courtenay | 585 |
21 | Point Grey | 660 |
Among the 134 BC and N.W.T. schools with 5 or more participants, the ranking schools (based on the results of the 5 highest scoring students) are:
1 | Sentinel | 434 | 41 | Templeton | 340 |
2 | Sir Winston Churchill | 422 | 42 | Lord Byng | 338 |
3 | Mount Douglas | 421 | 43 | Hugh Boyd | 337 |
4 | David Thompson | 415 | 44 | Penticton, Penticton | 335 |
5 | Eric Hamber | 406 | 45 | Elgin Park | 332 |
6 | UBC Transition | 388 | New Westminster, New Westminster | 332 |
|
7 | Burnaby North | 388 | 47 | Claremont | 331 |
8 | Port Moody | 387 | Burnaby Central, Burnaby | 331 |
|
9 | University Hill | 385 | 49 | Riverside, Port Coquitlam | 330 |
10 | Prince of Wales | 383 | 50 | South Delta | 329 |
Burnaby South | 383 | Argyle, North Vancouver | 329 |
||
12 | St. George's | 381 | 52 | St. Thomas More, Burnaby | 327 |
13 | Killarney | 378 | 53 | Charles E. London | 326 |
14 | West Vancouver | 377 | 54 | Georges P. Vanier | 323 |
15 | Semiahmoo | 375 | Oak Bay | 323 |
|
16 | Steveston | 367 | 56 | Gladstone, Vancouver | 322 |
Centennial | 367 | Crofton House, Vancouver | 320 |
||
18 | Lambrick Park, Victoria | 363 | 58 | Sutherland, North Vancouver | 319 |
19 | Kamloops | 361 | 59 | Pitt Meadows, Pitt Meadows | 318 |
20 | J N Burnett | 359 | 60 | North Surrey, Surrey | 311 |
21 | R C Palmer, Richmond | 359 | 61 | Hugh McRoberts, Richmond | 310 |
Pinetree | 359 | 62 | Johnston Heights, Surrey | 309 |
|
23 | Seaquam | 357 | Little Flower Academy, Vancouver | 309 |
|
Windsor | 357 | 64 | Matthew McNair, Richmond | 308 |
|
25 | St. Michaels | 356 | 65 | Fleetwood Park, Surrey | 306 |
26 | Gleneagle, Coquitlam | 353 | 66 | Collingwood, West Vancouver | 305 |
27 | LB Pearson, Victoria | 352 | 67 | Kitsilano, Vancouver | 304 |
Point Grey | 352 | 68 | Queen Elizabeth, Surrey | 304 |
|
29 | North Delta | 351 | 69 | Glenlyon-Norfolk, Victoria | 300 |
30 | Dover Bay, Nanaimo | 350 | 70 | Brentwood College, Mill Bay | 300 |
Kelowna | 350 | 71 | Enver Creek, Surrey | 298 |
|
32 | Windermere | 349 | 72 | Maple Ridge, Maple Ridge | 298 |
33 | Handsworth | 348 | 73 | Charles Hays, Prince Rupert | 296 |
Magee | 348 | W L Seaton, Vernon | 296 |
||
35 | Carson Graham, North Vancouver | 347 | 75 | York House, Vancouver | 292 |
H J Cambie | 347 | 76 | Brookswood, Langley | 291 |
|
Alpha | 347 | 77 | Frank Hurt, Surrey | 285 |
|
38 | Cariboo Hill, Burnaby | 346 | 78 | Duchess Park, Prince George | 274 |
Richmond | 345 | 79 | Delta, Delta | 272 |
|
Vancouver Technical, Vancouver | 345 |
Among the 101 schools from Metro Vancouver and Metro Victoria with 3 or more participants, the ranking schools (based on the results of the 3 highest scoring students) are:
1 | Sentinel | 278 | 45 | Elgin Park | 211 |
2 | Mount Douglas | 272 | 46 | South Delta | 209 |
3 | Sir Winston Churchill | 262 | Esquimalt, Victoria | 209 |
|
Eric Hamber | 262 | 48 | Hugh Boyd | 207 |
|
5 | David Thompson | 251 | Burnaby Central | 207 |
|
6 | UBC Transition | 247 | 50 | Argyle | 205 |
Prince of Wales | 247 | Pitt Meadows | 205 |
||
8 | Burnaby South | 245 | 52 | Charles E. London | 204 |
9 | University Hill | 242 | 53 | Oak Bay | 201 |
10 | Semiahmoo | 241 | 54 | King George, Vancouver | 199 |
Port Moody | 241 | Gladstone | 199 |
||
12 | Burnaby North | 240 | Crofton House | 199 |
|
13 | Killarney | 239 | 57 | Little Flower Academy | 198 |
14 | West Vancouver | 235 | 58 | Collingwood | 197 |
15 | St. George's | 233 | 59 | Queen Elizabeth | 196 |
16 | Lambrick Park | 232 | Hugh McRoberts | 196 |
|
17 | Carson Graham | 230 | 61 | North Surrey | 195 |
18 | Steveston | 228 | 62 | Johnston Heights | 194 |
19 | R C Palmer | 227 | 63 | Maple Ridge | 193 |
Gleneagle | 227 | 64 | Matthew McNair | 192 |
|
Centennial | 227 | 65 | Glenlyon-Norfolk | 191 |
|
22 | Windsor | 223 | 66 | Fleetwood Park | 190 |
Vancouver Technical | 223 | 67 | Seycove, North Vancouver | 189 |
|
Pinetree | 223 | 68 | Kitsilano | 187 |
|
25 | J N Burnett | 222 | Aldergrove, Aldergrove | 187 |
|
26 | LB Pearson | 221 | 70 | Brookswood | 186 |
Riverside | 221 | 71 | Walnut Grove, Langley | 185 |
|
28 | Windermere | 219 | Enver Creek | 185 |
|
Seaquam | 219 | 73 | Sir Charles Tupper, Vancouver | 184 |
|
H J Cambie | 219 | Brentwood College | 184 |
||
31 | North Delta | 218 | 75 | St. Margaret's, Victoria | 183 |
Magee | 218 | John Oliver, Vancouver | 183 |
||
33 | St. Michaels | 217 | Frank Hurt | 183 |
|
Cariboo Hill | 217 | 78 | York House | 181 |
|
35 | Richmond | 216 | Langley, Langley | 181 |
|
Alpha | 216 | 80 | Vancouver College, Vancouver | 178 |
|
37 | Point Grey | 214 | 81 | Delta | 177 |
Handsworth | 214 | 82 | St. Patrick's, Victoria | 174 |
|
39 | New Westminster | 213 | 83 | Stelly's, Victoria | 171 |
40 | Claremont | 212 | 84 | Victoria, Victoria | 168 |
Templeton | 212 | Meadowridge, Maple Ridge | 168 |
||
Sutherland | 212 | 86 | H.D. Stafford, Langley | 168 |
|
Lord Byng | 212 | 87 | Fraser Valley Christian, Surrey | 165 |
|
St. Thomas More | 212 |
Among the 53 schools from the rest of B.C. and N.W.T. with 3 or more participants, the ranking schools (based on the results of the three highest scoring students) are:
1 | Kamloops | 229 | Robert Bateman, Abbotsford | 187 |
||
2 | Kelowna | 219 | 17 | Elphinstone, Gibsons | 183 |
|
3 | Dover Bay | 214 | Kelly Road, Prince George | 183 |
||
4 | Sardis, Chilliwack | 213 | 19 | Ladysmith, Ladysmith | 180 |
|
College Heights, Prince George | 213 | DP Todd, Prince George | 180 |
|||
6 | Penticton | 210 | 21 | Brocklehurst, Kamloops | 178 |
|
7 | Georges P. Vanier | 207 | Mennonite Ed. Inst., Abbotsford | 178 |
||
8 | Abbotsford, Abbotsford | 203 | 23 | Duchess Park, Prince George | 172 |
|
9 | Yale, Abbotsford | 201 | 24 | Wellington, Nanaimo | 170 |
|
10 | Mount Boucherie, Kelowna | 193 | 25 | Summerland, Summerland | 169 |
|
11 | Highland, Comox | 192 | St. John Brebeuf, Abbotsford | 169 |
||
12 | W L Seaton | 190 | 27 | Salmon Arm, Salmon Arm | 168 |
|
Vernon, Vernon | 190 | Chilliwack, Chilliwack | 168 |
|||
14 | Charles Hays | 188 | 29 | L V Rogers, Nelson | 158 |
|
15 | Valleyview, Kamloops | 187 |
The following students ranked in the top 10% in BC:
GROUP I
Kamgarpour, Masoud | Carson Graham | ||
Lee, James | Eric Hamber | ||
Fong, Anthony | Eric Hamber | ||
Han, Seung-Woo | Mount Douglas | Grade 11 | |
Kang, Ross | Mount Douglas | ||
Brox, Daniel | Sentinel | Grade 10 | |
Liu, Pin Chang | Sentinel | ||
Li, Gerald | Sir Winston Churchill | Age 13 | Grade 10 |
Metlitski, Max | UBC Transition | Age 15 |
GROUP II SCORES 89 - 84
Chen, Harry | Burnaby South | Age 16 | |
Yang, Kevin | Burnaby South | Grade 11 | |
Lau, Cornwall | David Thompson | Age 15 | Grade 9 |
Kwong, Joyce | David Thompson | ||
Groves, Adrian | Elgin Park | Grade 11 | |
Bush, Allan | Mount Boucherie | ||
Shi, Xiaomeng | Mount Douglas | ||
Sung, Eric | Port Moody | ||
Kwan, Gary | Prince of Wales | Grade 11 | |
Young, Joseph | R C Palmer | Grade 11 | |
Niu, Shu | RIverside | ||
Yeh, Henry | Semiahmoo | Age 16 | |
Shin, Brian | Sir Winston Churchill | ||
Liu, Steven | University Hill |
GROUP III SCORES 83 - 82
Poon, David |
Alberni | Grade 11 | |
Chan, Heidi | Burnaby North | ||
Cheng, Alex | David Thompson | Age 17 | Grade 10 |
Fu, Ting | David Thompson | ||
Harrison, Shawn | Kamloops | ||
Barker, Stephen | Lambrick Park | ||
Cowan, Scott | Port Moody | ||
Chou, Christopher | Semiahmoo | ||
Stanisich, Steven | Sentinel | ||
Chan, Jackie | Sir Winston Churchill | ||
Ng, Truman | Steveston | ||
Jungclaus, Lars | Sutherland | ||
Liu, Jeff | West Vancouver |
GROUP IV SCORES 81 - 80
Mawhorter, Jared | College Heights | ||
Liu, Frank | David Thompson | ||
Wang, Yu Wen | David Thompson | ||
Tsui Matthew | David Thompson | ||
Chudleigh, Matthew | Georges P. Vanier | ||
Krayenhoff, Bruce | Highland | ||
Siu, Andy | Killarney | ||
Chong, Bryan | Killarney | ||
Lai, Eric | Magee | Grade 11 | |
Ardies, Rob | Nechako Valley | ||
Kwon, Younghwa | Pinetree | ||
Su, Wei-Chi | Prince of Wales | ||
McGuire, Dylan | Sentinel | Age 16 | |
Weng, Jimmy | Sir Winston Churchill | ||
Sze, Vito | St. George's | ||
Costin, Tudor | St. Thomas More | Age 15 | |
Wong, Ambrose Hw | UBC Transition | Age 14 | |
Klawe, Janek | University Hill | Age 16 | |
Kosa, Loredana | Vancouver Technical | Age 19 | |
Yoon, Ji Weon | West Vancouver | Grade 11 | |
Chen, Shirley | Windsor |
GROUP V SCORES 79 - 76
Chen, William | Argyle | Grade 11 | |
Lo, Kendall | Burnaby North | ||
Chan, Kai Bong | Burnaby North | ||
Tsurumi, Nanako | Burnaby South | ||
Lo, Simon | Cariboo Hill | Grade 11 | |
Dmitriev, Denis | Centennial | ||
Morawej, Nasim | Centennial | ||
Stretch, Nathan | Claremont | ||
Yang, Dennis | David Thompson | ||
Lau, Condon | David Thompson | Grade 11 | |
Jarvis, Davis | Duncan Christian | ||
Lemire-Elmore, Justin | Esquimalt | ||
Steele, David | Gleneagle | ||
Kim, Tong Il | Gleneagle | ||
Dang, Michael | H J Cambie | ||
Wong, Josephine | H J Cambie | ||
Liu, Derek | J N Burnett | ||
Roth, Mark* | Kelowna | Age 19 | |
Lau, Arthur | Killarney | ||
Tso, Michael | Lambrick Park | Grade 10 | |
Wang, Hau* | LB Pearson | ||
Huang, Yan | New Westminster | ||
Mori, Michael | Penticton | ||
Kang, Steve | Prince of Wales | ||
Yu, Carmen | Richmond | ||
Akins, Ryan | Sardis | ||
Huang, Shaoshan | Sir Charles Tupper | Age 18 | Grade 11 |
Zhu, Karen | Sir Winston Churchill | Grade 11 | |
Taleghani, Ali* | Sir Winston Churchill | ||
Wong, Cedric | Sir Winston Churchill | Grade 10 | |
Ng, Benny | Sir Winston Churchill | Age 16 | |
Hou, Johnson | St. George's | Grade 11 | |
Wong, Darren | St. George's | Age 16 | |
Choi, Ilhae | University Hill | Grade 11 | |
Chan, Bobby | Windermere |
GROUP VI SCORES 75 - 71
Mohasseb, Farnam | Abbotsford | ||
Man, Cintia | Alpha | ||
Yeh, Ellen | Alpha | Grade 11 | |
Chen, Edward | Archbishop Carney | Grade 11 | |
Chan, Nancy | Burnaby North | Grade 11 | |
Leung, Johnathan | Burnaby North | ||
Forster, Amber | Burnaby North | ||
Cheng, Erin | Burnaby North | ||
Yu, Jason | Burnaby North | ||
Yang, Liangji | Burnaby South | Grade 10 | |
Chui, Vincent | Cariboo Hill | Age 16 | |
Dechaine, Adrien | Carihi | ||
Cui, Tingting | Centennial | ||
Chan, Collin | Charles E. London | Grade 10 | |
Liao, Clark | Collingwood | Grade 11 | |
Chui, Preston | David Thompson | ||
Lee, Brian | David Thompson | Grade 11 | |
Leung, Betty | David Thompson | ||
Lo, Cecily | David Thompson | Grade 11 | |
Hsu, Willy | Dover Bay | Grade 11 | |
Hsu, Cheng-Kai | Dover Bay | ||
McNamara, Glenn | DP Todd | ||
Yen, Yitang | Eric Hamber | Grade 11 | |
Lee, Helen | Eric Hamber | ||
Yen, Huey | Eric Hamber | Grade 11 | |
Chang, Kevin | Eric Hamber | ||
Chang, Gary | Handsworth | Age 17 | Grade 10 |
Eakin, Robert | Hugh Boyd | ||
Yang, Joseph | Hugh McRoberts | ||
Wu, Patty | J N Burnett | ||
Man, Jo | John Oliver | ||
Shin, Jimmy | Johnston Heights | ||
Sagon, Alan | Kamloops | ||
Bates, Josh | Kamloops | ||
Wettstein, Martin | Kelowna | ||
Wong, Sophia | Killarney | ||
Levis, Robert | Lambrick Park | Grade 10 | |
Leung, Chin Hin* | LB Pearson | ||
Chan, Yin Lun* | LB Pearson | ||
Hamilton, Sarah | Little Flower | ||
Li, Cheryl | Lord Byng | ||
Pai, Sean | Lord Byng | ||
Choi, Wayne | Maple Ridge | ||
Lee, Kiyoon | Mount Douglas | ||
Harris, Chris | Mount Douglas | ||
Orr, Campbell | Mount Douglas | ||
Carson, Naomi | Mount Douglas | ||
Pearce, Mandy | Mount Douglas | ||
Stukas, Anna | Mount Douglas | ||
Khaneja, Rajiv | Mount Douglas | Grade 11 | |
Chiu, Yu-Shan | North Delta | ||
Chan, Kai Bong | North Delta | ||
Lao, Wei-Jen | North Delta | ||
Chan, Martin | Pinetree | ||
Matsuyama, Noboru | Pitt Meadows | ||
Chan, Ying Wai | Point Grey | ||
Chi, Anthony | Port Moody | ||
Zakhary, Mina | Port Moody | Age 15 | Grade 11 |
Shiau, Carolyn | Port Moody | ||
Wan, Tsz Fung* | Port Moody | ||
Choi, Kevin | Port Moody | ||
Chen, Jim | Prince of Wales | Age 16 | |
Kaila, Ken | Princess Margaret | ||
Wang, Joe* | Queen Elizabeth | ||
Mor, Walter | R C Palmer | ||
Virk, Rajdeep | Rick Hansen | ||
Hsiao, Alex | South Delta | Grade 11 | |
Hou, Jim | Seaquam | Grade 11 | |
Chan, Hin | Seaquam | Grade 11 | |
Tee, Kimberly | Seaquam | ||
Wang, Peter Peng | Semiahmoo | Grade 11 | |
Kotrly, Michael | Sentinel | Age 16 | |
Peng, Jeremy | Sentinel | ||
Kim, Gilbert | Sentinel | ||
Chang, James | Seycove | ||
Chan, Edwin | Sir Winston Churchill | Grade 11 | |
Lu, George | Sir Winston Churchill | Grade 11 | |
Lee, Woody | Sir Winston Churchill | ||
Lee, Andrew | Sir Winston Churchill | Grade 10 | |
Gooch, Arthur | St. George's | ||
Jaberansari, Ali | St. George's | ||
Hui, Brandon | St. George's | ||
Tseng, Alex | St. George's | ||
Chun, Daye | St. Michaels | ||
Wu, Brian | St. Michaels | Age 17 | Grade 10 |
Sheng, Rebecca | St. Michaels | ||
OFlaherty, Daniel | St. Thomas Aquinas | ||
Chan, Eric* | Steveston | Age 19 | |
Sou, Virginia | Steveston | ||
Ho, Kai | Templeton | ||
Naverniouk, Igor | UBC Transition | Age 16 | |
Xu, Andrew | UBC Transition | Age 15 | |
Yuan, George | University Hill | Age 13 | Grade 11 |
Honerm, Cory | Valleyview | ||
Huang, He Shona | Vancouver Technical | ||
Lan, Chin Shan | Vancouver Technical | Age 18 | Grade 11 |
Pang, Sau Wai | West Vancouver | ||
Fleming Balin | West Vancouver | Age 15 | Grade 10 |
Cheung, Kei | West Vancouver | ||
Ng, Hanson | Windermere | Grade 10 | |
Lee, Sae Won* | Windsor | Age 19 | |
Haw, Jung-Rung | Windsor | ||
GROUP VII SCORES 70 - 69
Leung, Eric | Alpha | Age 14 | Grade 9 |
Lam, Wesley | Alpha | ||
Chao, Jay | Burnaby Central | ||
Yeung, Tommy | Burnaby Central | ||
Chao, Jay | Burnaby Central | ||
Chang, Jeanna | Burnaby North | ||
Joe, Darren | Burnaby North | ||
Sarfehnia, Arman | Carson Graham | Grade 11 | |
Kamgarpour, Maryam | Carson Graham | ||
Shahbaz, Reza | Centennial | ||
Mackay, Derek | Centennial | ||
Kang, Taeho | Claremont | ||
Kwan, Chris | Collingwood | Grade 11 | |
Ma, Emily | Crofton House | ||
Keshet, Aviv | David Thompson | Grade 10 | |
Cheng, Louis | David Thompson | Grade 11 | |
Wang, Philip | David Thompson | Grade 11 | |
Lu, Michael | Dover Bay | ||
Balo, Andrew | Dover Bay | ||
Tsang, Jeanette | Eric Hamber | ||
Gilmour, Lauralee | Fraser Valley | ||
Justin, Lun | Gladstone | Grade 11 | |
Shimizu, Jed | Gleneagle | ||
Chan, Kenny | Handsworth | ||
Bahrami, Mehndi | Handsworth | Grade 11 | |
Liu, John | Handsworth | Grade 11 | |
Ho, Mimi | Hugh Boyd | ||
Huang, Dennis | J N Burnett | Age 19 | |
Ho, Jason | J N Burnett | ||
Neufeld, Dave | Ladysmith | ||
Lee, Jung-Sup | Lambrick Park | Grade 11 | |
Leung, Wilson | Magee | ||
Sheldrake, Mike | New Westminster | ||
Paone, Michael | Notre Dame | ||
Scott, Ian | Oak Bay | ||
Borau, Ryan | Oak Bay | ||
Law, Ching Man | Pinetree | ||
Tang, Johnny | Point Grey | ||
Kim, Allen | Point Grey | Age 19 | |
Dolgin, Elie | Point Grey | ||
Bradley, David | Point Grey | ||
Ko, MM Daniel | Port Moody | ||
Fung, Simon | Port Moody | ||
Becalska, Agata | Port Moody | ||
Mattnan, Dominic | Port Moody | ||
Li, Wen | Richmond | Grade 9 | |
Battal, Sandeep | Rick Hansen | Grade 11 | |
Huang, Jessica | Riverside | Age 19 | |
Langelaan, Mark* | Sardis | ||
Wong, Eric | Seaquam | ||
Chen, Jason | Seaquam | ||
Chou, Jeffrey | Seaquam | ||
Yadegari, Andrew | Sentinel | ||
Leung, Sherry | Sentinel | ||
Gregory, Titus | Sir Winston Churchill | Grade 10 | |
Dai, Rong David | Sir Winston Churchill | Grade 11 | |
Cheng, Joe | Sir Winston Churchill | ||
Sung, Charles | Sir Winston Churchill | ||
Hepler, Daniel | Sir Winston Churchill | ||
Lwu, Kelly | Sir Winston Churchill | ||
Enns, Dustin | South Delta | ||
Robson, Drew | St. Michaels | Grade 10 | |
Gibson, Eli | St. Michaels | Grade 10 | |
Wong, Kimberley | Steveston | ||
Tsui, Ken | Steveston | ||
Soo, Terry | Templeton | ||
Tai, Kaichin | University Hill | Age 19 | |
Thompson, Zev | University Hill | ||
Cheung, Laurence | Vancouver Technical | ||
Lee, Nathan | Vernon | ||
Naseri, Amir | West Vancouver | ||
Geddes, Maiya | West Vancouver | ||
Chao, Tzu-Yuan | Yale |
The following accolades result from an outstanding performance in the 1999 Euclid contest:
1. The top five schools based on the best 10 entrants receive plaques.
2. The students in Groups I, II, III, and IV and the Euclid Contest Coordinators of the top five schools receiving plaques will be invited to UBC on Tuesday, June 8, 1999 for a special day of activities.
3. The Euclid Contest Coordinators of the higher ranking schools in each tabulation will be invited to mark the 2000 Euclid Contest!
4. Students scoring at least 60 [around 650 students] will be invited to the UBC honors calculus courses Math 120/121. A special section of Math 121 is offered in the 1st term for those students with a 5 in AP Calculus AB or at least 75% on the UBC-SFU-UVIC-UNBC Calculus Challenge Examination.
George Bluman, Euclid Contest Coordinator for B.C., Yukon and N.W. Territories
LIST OF PARTICIPATING B.C. SCHOOLS IN THE 1999 EUCLID CONTEST
(with number of entrants from each school)
A.L Fortune (Enderby) | 1 | H D Stafford (Langley) | 17 | Port Moody (Port Moody) | 42 | |||
Abbotsford (Abbotsford) | 8 | Handsworth (North Vancouver) | 26 | Prince of Wales ( Vancouver) | 35 | |||
Alberni (Port Alberni) | 12 | Highland (Comox) | 5 | Princess Margaret (Surrey) | 4 | |||
Aldergrove (Aldergrove) | 4 | HJ Cambie (Richmond) | 20 | Queen Elizabeth (Surrey) | 14 | |||
Alpha (Burnaby) | 17 | Hope (Hope) | 4 | Queen Margarets (Duncan) | 3 | |||
Archbishop Carney (Port Coquitlam) | 14 | Hugh Boyd (Richmond) | 21 | RC Palmer (Richmond) | 13 | |||
Argyle (North Vancouver) | 24 | Hugh McRoberts (Richmond) | 11 | Reynolds (Victoria) | 4 | |||
Belmont (Victoria) | 2 | J Lloyde Crowe (Trail) | 5 | Richmond (Richmond) | 32 | |||
Brentwood College (Mill Bay) | 22 | J N Burnett (Richmond) | 27 | Rick Hansen ( Abbotsford) | 12 | |||
Britannia (Vancouver) | 14 | John Oliver (Vancouver) | 10 | Riverside (Port Coquitlam) | 23 | |||
Brocklehurst (Kamloops) | 12 | John Peterson | 5 | Robert Bateman (Abbotsford) | 5 | |||
Brookswood (Langley) | 13 | John Peterson (Kamloops) | 5 | Salmon Arm (Salmon Arm) | 11 | |||
Burnaby Central ( Burnaby) | 11 | Johnston Heights (Surrey) | 12 | Samuel Hearne (Inuvik, NWT) | 5 | |||
Burnaby North (Burnaby) | 71 | Kamloops (Kamloops) | 27 | Sardis (Chilliwack) | 4 | |||
Burnaby South (Burnaby) | 23 | Kelly Road (Prince George) | 8 | Seaquam (Delta) | 51 | |||
Caledonia (Terrace) | 4 | Kelowna ( Kelowna) | 16 | Semiahmoo (Surrey) | 14 | |||
Cariboo Hill (Burnaby) | 10 | Killarney (Vancouver) | 33 | Sentinel (Vancouver) | 53 | |||
Carihi (Campbell River) | 10 | King George (Vacouver) | 9 | Seycove (North Vacnouver) | 17 | |||
Carson Graham (North Vancouver) | 6 | Kitsilano (Vancouver) | 14 | Sir Charles Tupper ( Vancouver) | 17 | |||
Centennial (Coquitlam) | 20 | Kwalikum (Qualicum Beach) | 5 | Sir Winston Churchill (Vancouver) | 60 | |||
Charles E. London (Richmond) | 13 | L.V. Rogers (Nelson) | 6 | South Delta (Delta) | 46 | |||
Charles Hays (Prince Rupert) | 11 | Ladysmith (Ladysmith) | 10 | South Island Distance Ed. (Victoria) | 1 | |||
Chase (Chase) | 4 | Lakes District (Burns Lake) | 1 | Springvalley (Kelowna) | 11 | |||
Chilliwack (Chilliwack) | 10 | Lambrick Park (Victoria) | 9 | St George's (Vancouver) | 50 | |||
Claremont (Victoria) | 32 | Langley (Langley) | 6 | St John Brebeuf (Abbotsford) | 12 | |||
College Heights (Prince George) | 3 | Langley Fine Arts (Langley) | 1 | St Michaels (Victoria) | 60 | |||
Collingwood (West Vancouver) | 13 | Lester B Pearson (Victoria) | 10 | St Patrick's (Victoria) | 9 | |||
Columneetza (Williams Lake) | 2 | Little Flower Academy (Vancouver) | 22 | St Thomas Aquinas (North Vancouver) | 7 | |||
Coquitlam College (Coquitlam) | 3 | Lord Byng (Vancouver) | 15 | St Thomas More (Burnaby) | 20 | |||
Correliu (Quesnel) | 2 | Magee (Vancouver) | 29 | St. Margaret's (Victoria) | 16 | |||
Crofton House (Vancouver) | 13 | Maple Ridge (Maple Ridge) | 12 | Stanley Humphries (Castlegar) | 3 | |||
David Thompson (Vancouver) | 48 | Matthew McNair (Richmond) | 32 | Stelly's (Victoria) | 4 | |||
Delta (Delta) | 29 | Meadowridge (Maple Ridge) | 8 | Steveson (Rinchmond) | 30 | |||
Dover Bay (Nanaimo) | 12 | Mennonite Educ. Inst. (Abbotsford) | 5 | Summerland (Summerland) | 5 | |||
DP Todd (Prince George) | 5 | Merrit (Merrit) | 11 | Sutherland (North Vancouver) | 26 | |||
Duchess Park (Prince George) | 26 | Mount Boucherie (Kelowna) | 13 | Templeton (Vancouver) | 30 | |||
Duncan Christian (Duncan) | 1 | Mount Douglas (Victoria) | 31 | Terry Fox (Port Coquitlam) | 5 | |||
Eagle River (Sicamous) | 9 | Mount Sentinel (South Slocan) | 1 | Traditional Learning Acad. (Coquitlam) | 3 | |||
Elgin Park (Surrey) | 23 | Nakusp (Nakusp) | 2 | UBC Transition (Vancouver) | 24 | |||
Elphinstone (Gibsons) | 8 | Nanaimo (Nanaimo) | 1 | University Hill (Vancouver) | 22 | |||
Enver Creek (Surrey) | 7 | Nechako Valley (Vanderhoof) | 3 | Valleyview (Kamloops) | 5 | |||
Eric Hamber (Vancouver) | 39 | New Westminster (New West.) | 15 | Vancouver College (Vancouver) | 11 | |||
Esquimalt (Victoria) | 5 | Norkam (Kamloops) | 4 | Vancouver Technical (Vancouver) | 8 | |||
F H Collins (Whitehorse, YT) | 1 | North Delta (Delta) | 24 | Vernon (Vernon) | 3 | |||
Fernie (Fernie) | 7 | North Island (Port McNeill) | 5 | Victoria (Victoria) | 14 | |||
Fleetwood Park (Surrey) | 10 | North Peace (Fort St John ) | 2 | Walnut Grove (Langley) | 9 | |||
Fort St James (Fort St James) | 2 | North Surrey (Surrey) | 14 | Wellington (Nanaimo) | 14 | |||
Frank Hurt (Surrey) | 12 | Notre Dame (Vancouver) | 36 | West Vancouver (West Van) | 64 | |||
Fraser Lake (Fraser Lake) | 4 | Oak Bay (Victoria) | 12 | Westsyde (Kamloops) | 3 | |||
Fraser Valley Christian (Surrey) | 8 | O'Grady Catholic (Prince George) | 3 | Windermere (Vancouver) | 18 | |||
Fraser Valley Distance Ed. (Chilliwack) | 10 | Okanagan Mission (Kelowna) | 1 | Windsor (North Vancouver) | 16 | |||
Georges P. Vanier (Courtenay) | 15 | Parkland (Sidney) | 5 | WL Seaton (Vernon) | 6 | |||
Gladstone (Vancouver) | 18 | Penticton (Penticton) | 16 | Woodlands (Nanaimo) | 13 | |||
Gleneagle (Coquitlam) | 22 | Pinetree (Coquitlam) | 27 | Yale (Abbotsford) | 6 | |||
Glenlyon Norfolk (Victoria) | 9 | Pitt Meadows (Pitt Meadows) | 17 |
York House (Vancouver) | 18 | |||
Gulf Islands (Salt Spring) | 5 | Point Grey (Vancouver) | 43 |